روغن اسپین فینیش

روغن اسپین فینیش چیست؟

روغن اسپین فینیش، یک نوع روغن پایه است که در صنایع نساجی به عنوان روغن ریسندگی نیز شناخته می‌شود. این روغن حاوی موادی است که با تشکیل لایه‌ای سطحی بر روی الیاف، به افزایش استحکام و مقاومت الیاف کمک می‌کند، اصطکاک بین الیاف را کاهش می‌دهد و در نتیجه به تخلیه بارهای الکتریکی سطحی کمک می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که روغن اسپین فینیش در فرآیندهای نساجی بسیار کاربردی باشد.

روغن اسپین فینیش به صورت صد در صد گیاهی تهیه می شود. در صنعت از روغن های اسپین فینیش جهت مصارف پلی پروپلین،BCF،CF،FDY،POY و الیاف مصنوعی و پلی استرها، منسوجات بی بافت و پنبه مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو به روغن های اسپین فینیش روغن BCF و روغن CF و یا دیگر نام های مورد مصرف نیز می گویند. روغن های اسپین فینیش نساج شیمی صددرصد گیاهی بوده و فاقد هرگونه مواد معدنی و اسیدی است. این مزایا باعث می شود، روغن اسپین فینیش از خورندگی و آلایندگی در دستگاه ها و قطعات کارخانجات جلوگیری کنند.

کاربرد روغن های اسپین فینیش

روغن های اسپین فینیش در صنعت نساجی کاربرد بسیاری زیادی دارند. از این رو اسپین فینیش ها یکی از مهمترین روغن های ریسندگی می باشند. این روغن‌ها برطرف کننده‌ی پرز نخ‌های BCF بوده و باعث پفکی شدن نخ‌ها می‌شوند. روغن های ریسندگی (اسپین فینیش) مقاوم کننده‌ی نخ هستند . باعث کاهش شستگی نخ ها شده و کمک فوق العاده زیادی به پاره نشدن نخ و کشش آن می کنند. همچنین روغن های اسپین فینیش باعث نرم کنندگی و لطافت بالای الیاف و نخ ها نیز می‌شوند. روغن های اسپین فینیش موجب کاهش اثر گرد و غبار و عدم رسوب کردن قطعات نیز می‌شوند.
به طورکلی کاربردهای روغن اسپین فینیش عبارتند از : 

 • روغن ریسندگی: استفاده در فرآیند ریسندگی پارچه‌ها به منظور افزایش استحکام الیاف، کاهش اصطکاک و جلوگیری از پرز و خز.
 • پردازش الیاف: استفاده در پردازش الیاف نساجی مانند پنبه، پلی استر و نایلون برای کاهش زنگ زدگی، افزایش لمس و کاهش استاتیک الکتریسیته.
 • تولید نخ: استفاده در فرآیند تولید نخ به منظور حفظ و افزایش عمر مفید دستگاه‌ها و کاهش فرسایش.
 • پردازش ترکیبات پلیمری: استفاده در فرآیندهای پردازش پلیمرها به منظور حفظ و کاهش سایش و سایر مشکلات مرتبط.
 • پوشش دهی سطحی: استفاده به عنوان پوشش دهنده سطحی در پارچه‌ها و تولیدات نساجی برای افزایش مقاومت در برابر آب، گرد و غبار و سایر عوامل محیطی.


ویژگی ها و مزایای روغن اسپین فینیش

روغن های اسپین فینیش دارای ویژگی های بسیار خارق العاده ای هستند که باعث شده از آن ها در صنعت نساجی استفاده‌ی زیادی شود و حتی بسیاری آن را به عنوان روغن ریسندگی بشناسند. ویژگی‌های روغن ریسندگی  عبارتند از: 


مزایای روغن های اسپین فینیش نساج شیمی

روغن های ریسندگی نساج شیمی ۱۰۰ درصد گیاهی بوده و فاقد هرگونه مواد معدنی و اسیدی است. اسیدی نبودن و طبیعی بودن روغن های اسپین فینیش نساج شیمی باعث می شود که از هرگونه خورندگی و آلایندگی در دستگاه ها و قطعات کارخانجات جلوگیری شود. تحمل بالای ۳۰۰ درجه ی این روغن ها که باعث شده هنگام تولید هیچ گونه بو یا دود ناشی از روغن در سالن تولید ایجاد نشود و باعث ماندگاری روغن بر روی محصولات تولید شده شود. 
روغن های spinfinish موجود فاقد هرگونه رنگ بوده و هیچ گونه اثر مخرب و زیان آوری برای رنگ محصولات ایجاد نخواهد کرد. اسپین فینیش های نساج شیمی برطرف کننده ی صد در صدی پرزهای نخ تولید شده می شود و از شکسته نشدن فیلامنت ها جلوگیری به عمل می آورد. نخ های تولید شده با استفاده از روغن spinfinish  نساج شیمی بهترین و با کیفیت ترین اینترمینگل را خواهد داشت و باعث ایجاد پف بسیار عالی در نخ (پفکی شدن نخ) می شود. 
از دیگر مزایای روغن های اسپین فینیش می توان به محکم و مقاوم شدن نخ در هنگام کشش اشاره کرد که بصورت چشمگیری شکستگی و پارگی نخ را کاهش می دهد. این روغن ها باعث افزایش خواص آنتی استاتیک و ایجاد چسبندگی بین فیلامنت ها می شود. قابلیت شستشو راحت با آب و جدا شدن از نخ از دیگر مزیت های روغن های اسپین فینیش است. همچنین این روغن ها قابلیت ترکیب شدن با آب بدون دو فاز شدن را نیز دارند. همچنین قابل مصرف در آب دیونیزه، آب مقطر و آب شهری نیز هستند.
روغن های اسپین فینیش به راحتی در آب سرد و گرم حل می شوندو باعث ماندگاری امولسیون در مدت بسیار بالا می شوند، تا جاییکه خاصیت soft touch  را مضاعف می کنند. این روغن ها از رسوب جلوگیری کرده و اثر گرد و غبار را کاهش می دهند. همچنین با محیط زیست سازگار هستند و باعث آلایندگی و آسیب به آن نمی شوند. 

روش‌های استفاده روغن اسپین فینیش

برای استفاده از روغن اسپین فینیش در صنعت نساجی ابتدا آن را با نسبت های مختلف با آب دیونیزه رقیق می کنند که این فرآیند با توجه به نوع دستگاه و شرایط خط تولید متفاوت است. قابل ذکر است که رقیق سازی اسپین فینیش اول با آب با توجه به شرایط عملکرد، تعیین می گردد. روش های مختلفی برای استفاده از اسپین فینیش ها به طور یکنواخت در طول نخ و تمامی فیلامنت ها وجود دارد که مرسوم ترین آنها عبارتند از:

 • استفاده از غلتک (Roller Application): در این روش، نخ یا فیلامنت‌ها از طریق غلتک‌های مخصوصی عبور می‌کنند که روغن اسپین فینیش به صورت یک لایه نازک بر روی آن‌ها اعمال می‌شود. این روش معمولاً در خطوط تولید نخ و پردازش الیاف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • استفاده از میترینگ پمپ (دوزینگ پمپ): در این روش، روغن اسپین فینیش به وسیله میترینگ پمپ‌ها به طور دقیق و یکنواخت به جریان آب یا محلول‌های دیگری که در فرآیند نساجی استفاده می‌شود، اضافه می‌شود. این روش به صورت مستقیم روی نخ‌ها یا فیلامنت‌ها اعمال می‌شود.
 • روش اسپری (Spray Method): در این روش، روغن اسپین فینیش به صورت اسپری بر روی نخ‌ها یا فیلامنت‌ها اعمال می‌شود. این روش می‌تواند به وسیله دستگاه‌های اسپری مخصوص یا سیستم‌های پاشش صنعتی انجام شود.

شرایط نگهداری

برای نگهداری روغن های اسپین فینیش باید به نکاتی دقت کرد. این محصول باید در فضای سرپوشیده قرار گیرد و دمای نگهداری آن باید بین ۱۰ درجه تا ۳۵ درجه باشد و از قرار دادن در مقابل نور مستقیم خورشید جلوگیری شود. تاریخ انقضای محصول ۲ سال پس از تولید می باشد.

خرید اسپین فینیش از نساج شیمی:

شرکت نساج شیمی دارای تنوع زیاد در محصولات و با توجه به نیاز و مشکلات دستگاهها و نخ های کارخانجات، به تولید بهترین محصولات می پردازد.نساج شیمی همراه با بهترین مشاوره برای تولید بهترین و با کیفیت ترین محصولات، در کنار شماست. جهت خرید روغن های اسپین فینیش و دیگر محصولات نساج شیمی از طریق راه های ارتباطی زیر با ما تماس بگیرید.

 • کارخانه: کرج، شهرک صنعتی اشتهارد
  دفتر فروش: اصفهان، نبش میدان هفت برادران
  دفترفروش:اصفهان، شهرک صنعتی محمودآباد، خیابان۲۴
 • ۰۹۱۲۲۷۸۵۱۴۸
  ۰۹۱۰۳۲۳۱۷۱۱
 • nassajshimi@gmail.com
 • nassajshimi@
Call Now Button