روغن آب صابون یا روغن حل شونده یک امولیسیون معروف در صنعت است. در این مقاله قصد داریم در مورد امولیسیون صحبت کنیم و معنی این واژه و کاربرد آن را معرفی کنیم.

امولسیون (Emulsion) یا ترکیب امولاته به نوعی از کلوئید مایع در مایع گفته می شود که
در آن ذرات ریز یک مایع در مایعی دیگر، مانند روغن و آب، بدون ترکیب شدن مخلوط شوند. به عبارت دیگر، این ترکیب نوع خاصی از مخلوط است که با ترکیب دو یا چند مایع ساخته می شود که به طور معمول با هم ترکیب نمی شوند. کلمه امولسیون از کلمه لاتین به معنای “to milk” گرفته شده است، به این دلیل که
شیر یکی از نمونه های امولسیون چربی و آب است.

مشخصات امولسیون

1- امولسیون نوعی کلوئیدی است که با ترکیب مایعاتی که به طور معمول با هم مخلوط نمی شوند تشکیل شده است.

2- در یک ترکیب امولاته، یک مایع حاوی پراکندگی مایع دیگر است.

3- فرآیند تبدیل یک مخلوط مایع به یک ترکیب امولاته را امولسیون سازی می گویند.

4- حتی اگر مایعات تشکیل دهنده در یک ترکیب امولاته واضح باشند، امولسیون ها ابری یا رنگی به نظر می رسند زیرا نور توسط ذرات معلق موجود در مخلوط پراکنده می شود.

امولسیون کننده یا امولسیفایر

ماده ای که از طریق کاستن از سرعت واکنش های شیمیایی ترکیب امولاته را تثبیت می کند و
باعث پایداری یک ترکیب امولاته می شود امولسیفایر نام دارد. امولسیفایرها با افزایش پایداری جنبشی یک مخلوط کار می کنند. سورفکتانت ها یا مواد فعال سطحی یکی از انواع امولسیون کننده ها هستند. مواد شوینده نمونه ای از سورفکتانت هستند.

از نمونه های دیگر امولسیفایرها می توان لسیتین، خردل، لسیتین سویا، فسفات سدیم، دی استیل تارتاریک اسید استر مونوگلیسیرید (DATEM) و لاکتیلات سدیم استئارویل را نام برد.

روغن آب صابون : امولسیون شونده

روغن آب صابون یا روغن امولسیون شونده به مخلوطی از یک نوع روغن پایه و امولسیفایر همراه با مواد افزودنی دیگر که شامل ضد باکتری، ضد خوردگی، ضد کف، و غیره می باشد، گفته می شود. آب صابون از جمله روغن های امتزاج پذیر در آب است که به حالت امولسیون مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر آن روغن حل شونده می‌باشد، که این روغن به راحتی به نسبت های مختلف با آب ترکیب می شوند و مخلوط شیری رنگ و همگنی را تشکیل می دهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button